- HL2-H-AC24V-F
HL2-H-AC24V-F
Panasonic Electronic Components
Power Relay 24VAC 10A DPDT(20.8x27.2x41.75)mm Socket Automotive
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Discontinued
BOX Packaging
Description
Search Keywords: HL2HAC24VF
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Panasonic Electronic Components
Part No:HL2-H-AC24V-F
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536410050
COO:JP
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
20 -
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:24 V
DC Coil Voltage:N/A
Contact Arrangement:DPDT
Maximum Current Rating:10 A
Mounting:Socket
Termination Style:0.187Quick Connect
Push to Test Button:No
Led Indicator:No
Operating Temperature:-50 to 70 °C
Coil Resistance:N/A
Product Guides
This product is discontinued, but still in stock.
Price Match Guarantee
We’ll meet or beat any authorized competitor’s published price for this part.
In Stock:
16
Can Ship immediately
Buy all 16 in-stock or the regular minimum order quantity of 20