PTA1543-2010CIB203
Bourns
Res Carbon Film POT 20K Ohm 20% 0.05W(1/20W) (30 X 9 X 19.5mm) Pin Thru-Hole Automotive
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
BOX Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: PTA15432010CIB203
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Bourns
  • Part No:
    PTA1543-2010CIB203
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    100
  • Mounting:
    Through Hole
  • Number of Turns:
    N/R
  • Termination Style:
    Pin
  • Power Rating:
    0.05 (1/20) W
  • Resistance Value:
    20 KOhm
  • Tolerance:
    20 %
  • Temperature Coefficient:
    N/A
  • Dimension:
    30 x 9 x 19.5 mm
  • Operating Temperature:
    -10 to 50 °C