- FLDWC0311-18-1
FLDWC0311-18-1
TE Connectivity / Raychem Brand
Hook-Up Wire - 18 AWG - 19/30 Conductor Strand - 0.073" (1.85mm) Jacket (Insulation) Diameter - UL Style 3584 - 600V - Brown.
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Pack Packaging
Description
Search Keywords: FLDWC0311181
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity / Raychem Brand
Part No:FLDWC0311-18-1
Alias/AKA:012003-000
Unit of Measure:Per Foot
RoHS:Yes
HTS:8544493080
COO:US
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
1 -
Size:18 AWG
Bunch Stranding:19x30
Conductor Material:Tin Plated Copper
Cable Diameter:1.93 mm
Maximum Voltage Rating:600 VAC
Operating Temperature:-45 to 125 °C