55PC6003-20-2/6-9CS2970
TE Connectivity / Raychem Brand
55PC2121-12-9/96-9
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Non-Compliant
Description +
55PC2121-12-9/96-9
Search Keywords: 55PC600320269CS2970
  • Part No:
    55PC6003-20-2/6-9CS2970
  • RoHS:
    No
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • Wire Diameter:
    .1 in
  • Cable Style:
    Flat Braided Shielded & Jacketed
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 150 °C
  • Voltage Rating:
    600 V
  • Strand Size:
    28 AWG
  • Overall Outside Diameter:
    .225 in
  • Shield Material:
    Tin-Plated Copper
  • Wire Size:
    12 AWG