- T75S5D112-18
T75S5D112-18
TE Connectivity / P&B Brand
Power Relay 18VDC 1.455KOhm 15A SPDT(30x10x15)mm THT General Purpose Relay
Datasheet Accessories
RoHS Compliant
Discontinued & Replaced
Tube Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Product Highlights:
- T75 Series
- Contact Arrangement = 1 Form C, SPDT, 1 C/O
- Contact Current Rating = 10 Amps.
- Monostable Coil Magnetic System
- Without Coil Suppression Diode
Search Keywords: T75S5D11218
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity / P&B Brand
Part No:T75S5D112-18
Alias/AKA:1-1393223-6
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536490050
COO:MX
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
20 -
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:18 V
Contact Arrangement:SPDT
Maximum Current Rating:15 A
Mounting:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Push to Test Button:No
Led Indicator:No
Operating Temperature:-40 to 85 °C
Coil Resistance:1.455 KOhm