- TXD2-L-4.5V-6
TXD2-L-4.5V-6
Panasonic Electronic Components
Electromechanical Relay 4.5VDC 135Ohm 2A DPDT (15x7.4x8.2)mm THT General Purpose Relay
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Discontinued & Replaced
Bulk Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: TXD2L45V6
Supplier:Panasonic Electronic Components
Part No:TXD2-L-4.5V-6
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536490050
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:4.5 V
Contact Arrangement:DPDT
Maximum Current Rating:2 A
Mounting:Through Hole
Operating Temperature:-40 to 85 °C
Dimension:15 x 7.4 x 8.2 mm
Termination Style:PC Pin
Coil Current:33.3 mA