- DS4E-ML2-DC12V
DS4E-ML2-DC12V
Panasonic Electronic Components
Electromechanical Relay 12VDC 400Ohm 2A 4PDT (35.24x9.9x9.9)mm THT Signal Relay
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Discontinued
Box Packaging
Description
Search Keywords: DS4EML2DC12V
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Panasonic Electronic Components
Part No:DS4E-ML2-DC12V
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536490050
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
50 -
Relay Construction:Latching Double Coil
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:12 V
Contact Arrangement:4PDT
Maximum Current Rating:2 A
Mounting:Through Hole
Operating Temperature:-40 to 70 °C
Dimension:35.24 x 9.9 x 9.9 mm
Termination Style:PC Pin
Coil Current:30 mA