G6J-2FS-Y-TR-DC24
Omron Electronics
The G6J-2FS-Y-TR-DC24 is a non-latching, DPDT ultra-compact surface-mount relay with a 24VDC coil and shortened leads.
RoHS Compliant
Reel Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: G6J2FSYTRDC24
  • Part No:
    G6J-2FS-Y-TR-DC24
  • Alias/AKA:
    G6J2FSYTRDC24BYOMZ
    EAR99
    800
  • Relay Construction:
    Non-Latching
  • DC Coil Voltage:
    24 V
  • Maximum Current Rating:
    1 A
  • Operating Temperature:
    -40 to 85 °C
  • Dimension:
    10.6 x 5.7 x 10 mm
  • Coil Current:
    9.2 mA