G6J-2FS-Y-DC24
Omron Electronics
Signal Relay 24VDC 2.6005KOhm 1A DPDT( (10.6mm 5.7mm 10mm)) SMD Ultra-Compact and Slim Relay
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: G6J2FSYDC24
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Omron Electronics
  • Part No:
    G6J-2FS-Y-DC24
  • Alias/AKA:
    G6J2FSYDC24BYOMZ
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    1000
  • Relay Construction:
    Non-Latching
  • AC Coil Voltage:
    N/A
  • DC Coil Voltage:
    24 V
  • Contact Arrangement:
    DPDT
  • Maximum Current Rating:
    1 A
  • Mounting:
    Surface Mount
  • Operating Temperature:
    -40 to 85 °C
  • Dimension:
    10.6 x 5.7 x 10 mm
  • Termination Style:
    Gull Wing
  • Coil Current:
    9.2 mA