TUW15JR20E
TUW15JR20E
Ohmite
In Stock: 560
Minimum Order: 1
VIEW PRODUCT
Image is representational - see mfr. specs
TUW15JR20
Ohmite
Res Wirewound 0.2 Ohm 5% 15W ±400ppm/°C Ceramic AXL Bulk
+ see all
Datasheet Accessories
RoHS Non-Compliant
Discontinued & Replaced
Description +
Search Keywords: TUW15JR20
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
  • Part No:
    TUW15JR20
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    No
  • COO:
    TH
    1
  • Termination Style:
    Axial
  • Power Rating:
    15 W
  • Resistance Value:
    200 mOhm
  • Tolerance:
    5 %
  • Temperature Coefficient:
    ±400 ppm/°C
  • Operating Temperature:
    N/A
  • Packaging:
    Bulk
  • Dimension:
    49 x 12.5 x 11.5 mm