MIC5236-3.3YMM-TR
Microchip Technology
The MIC5236-3.3YMM-TR is a low quiescent current, low-dropout (LDO) regulator with a fixed 3.3V output.
Description +
Search Keywords: MIC523633YMMTR
  • Part No:
    MIC5236-3.3YMM-TR
  • COO:
    TH
  • ECCN:
    EAR99
    2500
  • Load Regulation:
    0.68361%
  • Junction to Ambient:
    808358°C/W
  • Dimension:
    3 x 3 x 0.928356mmmm
  • Line Regulation:
    0.58360%
  • Family:
    MIC5236
  • Junction to Case:
    N/A
  • Function:
    LDO8385
  • Accuracy:
    ±1 %
  • Maximum Dropout Voltage @ Current:
    0.1@100uA,0.4@50mA,0.5@150mA V