- MIC5236-3.3YMM
MIC5236-3.3YMM
Microchip Technology
LDO Regulator Pos 3.3V 0.15A Automotive 8-Pin MSOP Tube
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Description
Search Keywords: MIC523633YMM
Supplier:Microchip Technology
Part No:MIC5236-3.3YMM
HTS:8542390090
COO:TH
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
100 -
Accuracy:±1 %
Line Regulation:0.5 %
Maximum Dropout Voltage @ Current:0.1@100uA,0.4@50mA,0.5@150mA V
Junction to Case:N/A
Load Regulation:0.6 %
Junction to Ambient:80 °C/W
Dimension:3 x 3 x 0.92 mm