MIC5209-3.6YM-TR
Microchip Technology
LDO Regulator Pos 3.6V 0.5A 8-Pin SOIC N T/R
Description +
Search Keywords: MIC520936YMTR
  • Part No:
    MIC5209-3.6YM-TR
  • COO:
    TH
  • ECCN:
    EAR99
    2500
  • Accuracy:
    ±1 %
  • Dimension:
    4.93 x 3.94 x 1.488356mmmm
  • Family:
    MIC5209
  • Function:
    LDO8385
  • Junction to Case:
    208359°C/W
  • Maximum Dropout Voltage @ Current:
    0.06@100uA,0.175@50mA,0.3@150mA,0.5@500mA V
  • Junction to Ambient:
    508358°C/W
  • Load Regulation:
    0.58361%
  • Line Regulation:
    0.058360%/V