- MIC5209-3.6YM
MIC5209-3.6YM
Microchip Technology
LDO Regulator Pos 3.6V 0.5A 8-Pin SOIC N Tube
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Description
Search Keywords: MIC520936YM
Supplier:Microchip Technology
Part No:MIC5209-3.6YM
HTS:8542390090
COO:TH
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
95 -
Maximum Dropout Voltage @ Current:0.06@100uA,0.175@50mA,0.3@150mA,0.5@500mA V
Junction to Case:20 °C/W
Accuracy:±1 %
Line Regulation:0.05 %/V
Load Regulation:0.5 %
Family:MIC5209
Function:LDO
Dimension:4.93 x 3.94 x 1.48 mm
Junction to Ambient:50 °C/W