MIC5200-3.3YM-TR
Microchip Technology
LDO Regulator Pos 3.3V 0.1A 8-Pin SOIC N T/R
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: MIC520033YMTR
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Microchip Technology
  • Part No:
    MIC5200-3.3YM-TR
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MY
  • ECCN:
    EAR99
    2500
  • Load Regulation:
    0.168361%
  • Function:
    LDO8385
  • Line Regulation:
    0.18360%
  • Family:
    MIC5200
  • Dimension:
    4.93 x 3.94 x 1.488356mmmm
  • Junction to Case:
    N/A
  • Accuracy:
    ±1 %
  • Junction to Ambient:
    1608358°C/W
  • Maximum Dropout Voltage @ Current:
    0.35@100mA V