- MIC5200-3.3YM
MIC5200-3.3YM
Microchip Technology
LDO Regulator Pos 3.3V 0.1A 8-Pin SOIC N Tube
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Description
Search Keywords: MIC520033YM
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Microchip Technology
Part No:MIC5200-3.3YM
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8542390090
COO:MY
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
95 -
Junction to Ambient:160 °C/W
Junction to Case:N/A
Dimension:4.93 x 3.94 x 1.48 mm
Family:MIC5200
Function:LDO
Accuracy:±1 %
Line Regulation:0.1 %
Load Regulation:0.16 %
Maximum Dropout Voltage @ Current:0.35@100mA V