MIC29150-12WU-TR
Microchip Technology
The MIC29150-12WU-TR is a high-current, low-dropout (LDO) voltage regulator that provides a fixed 12V output at up to 1.5A.
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: MIC2915012WUTR
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Microchip Technology
  • Part No:
    MIC29150-12WU-TR
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    750
  • Accuracy:
    ±1 %
  • Line Regulation:
    0.58360%
  • Maximum Dropout Voltage @ Current:
    0.2@100mA,0.6@1.5A V
  • Junction to Case:
    28359°C/W
  • Load Regulation:
    18361%