- MIC29150-12WU
MIC29150-12WU
Microchip Technology
LDO Regulator Pos 12V 1.5A Automotive 4-Pin(3+Tab) TO-263 Tube
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Description
Search Keywords: MIC2915012WU
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Microchip Technology
Part No:MIC29150-12WU
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8542390090
COO:CN
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
50 -
Dimension:10.67(Max) x 9.17(Max) x 4.6(Max) mm
Function:LDO
Junction to Case:2 °C/W
Line Regulation:0.5 %
Load Regulation:1 %
Maximum Dropout Voltage @ Current:0.2@100mA,0.6@1.5A V
Family:MIC29150
Accuracy:±1 %