- HC3-HP-AC12V-F
HC3-HP-AC12V-F
Panasonic Electronic Components
Relays 12VAC 7A 3PDT(27.2mm 20.8mm 36.7mm) THT General Purpose Relay Automotive
Datasheet Accessories
RoHS Compliant
Discontinued
Bulk Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: HC3HPAC12VF
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Panasonic Electronic Components
Part No:HC3-HP-AC12V-F
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536490050
COO:JP
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
20 -
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:12 V
DC Coil Voltage:N/A
Contact Arrangement:3PDT
Maximum Current Rating:7 A
Mounting:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Push to Test Button:No
Led Indicator:No
Operating Temperature:-50 to 70 °C