- HC3-HP-AC12V
HC3-HP-AC12V
Panasonic Electronic Components
Relays 12VAC 7A 3PDT(27.2mm 20.8mm 36.7mm) THT General Purpose Relay Automotive
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Non-Compliant
Discontinued & Replaced
Bulk Packaging
Description
Search Keywords: HC3HPAC12V
Supplier:Panasonic Electronic Components
Part No:HC3-HP-AC12V
Unit of Measure:Per Each
RoHS:No
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:12 V
DC Coil Voltage:N/A
Contact Arrangement:3PDT
Maximum Current Rating:7 A
Mounting:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Push to Test Button:No
Led Indicator:No
Operating Temperature:-50 to 70 °C