ALZ22F24W
ALZ22F24W
Panasonic Electronic Components
In Stock: 0
Minimum Order: 1
VIEW PRODUCT
RECOMMENDED REPLACEMENT
ALZ52F24
ALZ52F24
In Stock: 1,160
Minimum Order: 20
VIEW PRODUCT
Image is representational - see mfr. specs
Electromechanical Relay 24VDC 1.44KOhm 16A SPST-NO (28.8x12.5x15.7)mm THT Power Relay
+ see all
Datasheet Accessories
RoHS Compliant
Discontinued & Replaced
Tube Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: ALZ22F24
  • Part No:
    ALZ22F24
    EAR99
    20
  • DC Coil Voltage:
    24 V
  • Contact Arrangement:
    SPST-NO
  • Maximum Current Rating:
    16 A
  • Operating Temperature:
    -40 to 85 °C
  • Coil Resistance:
    1.44 KOhm