The ALZ52F24 is a sealed, 1 Form A power relay with a 24V DC coil, Class F insulation, and a 16A switching capacity.
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: ALZ52F24
  • Part No:
    ALZ52F24
    EAR99
    20
  • DC Coil Voltage:
    24 V
  • Contact Arrangement:
    SPST-NO
  • Maximum Current Rating:
    16 A
  • Operating Temperature:
    -40 to 105 °C
  • Coil Resistance:
    1.44 KOhm