- G2R-1A-E-DC12
G2R-1A-E-DC12
Omron Electronics
Power Relay 12VDC 16A SPST-NO(29x13x25.5)mm THT
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Discontinued & Replaced
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: G2R1AEDC12
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Omron Electronics
Part No:G2R-1A-E-DC12
Alias/AKA:G2R1AEDC12BYOMI
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536490050
COO:ID
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
100 -
Relay Construction:Non-Latching10725
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:12 V
Contact Arrangement:SPST-NO10703
Maximum Current Rating:16 A
Mounting:Through Hole10716
Termination Style:PC Pin10727
Push to Test Button:No10724
Led Indicator:No10708
Operating Temperature:-40 to 70 °C
Coil Resistance:275 Ohm