602SJR00500-T
Ohmite
Res Metal Plate 0.005 Ohm 5% 0.25W(1/4W) ±100ppm/°C Bare Metal J-Lead SMD T/R
+ see all
Datasheet Accessories
RoHS Non-Compliant
Discontinued & Replaced
Reel Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: 602SJR00500T
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Ohmite
  • Part No:
    602SJR00500-T
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    No
  • HTS:
    1
  • Resistance Value:
    5 mOhm
  • Power Rating:
    0.25 (1/4) W
  • Tolerance:
    5 %
  • Case Size:
    N/A
  • Temperature Coefficient:
    ±100 ppm/°C
  • Operating Temperature:
    -40 to 155 °C