MIC5236-3.3YM-TR
Microchip Technology
LDO Regulator Pos 3.3V 0.15A Automotive 8-Pin SOIC N T/R
Description +
Search Keywords: MIC523633YMTR
  • Part No:
    MIC5236-3.3YM-TR
  • COO:
    TH
  • ECCN:
    EAR99
    2500
  • Maximum Dropout Voltage @ Current:
    0.1@100uA,0.4@50mA,0.5@150mA V
  • Dimension:
    4.93 x 3.94 x 1.488356mmmm
  • Junction to Case:
    208359°C/W
  • Accuracy:
    ±1 %
  • Junction to Ambient:
    638358°C/W
  • Family:
    MIC5236
  • Load Regulation:
    0.68361%
  • Function:
    LDO8385
  • Line Regulation:
    0.58360%