- MIC5236-3.3YM
MIC5236-3.3YM
Microchip Technology
LDO Regulator Pos 3.3V 0.15A Automotive 8-Pin SOIC N Tube
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Description
Search Keywords: MIC523633YM
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Microchip Technology
Part No:MIC5236-3.3YM
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8542390090
COO:TH
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
95 -
Junction to Ambient:63 °C/W
Line Regulation:0.5 %
Function:LDO
Junction to Case:20 °C/W
Accuracy:±1 %
Maximum Dropout Voltage @ Current:0.1@100uA,0.4@50mA,0.5@150mA V
Load Regulation:0.6 %
Dimension:4.93 x 3.94 x 1.48 mm