MIC5236-3.3YMM-TR
MIC5236-3.3YMM-TR
Microchip Technology
In Stock: 0
Minimum Order: 625
VIEW PRODUCT
Image is representational - see mfr. specs
MIC5236-3.3YMM
Microchip Technology
LDO Regulator Pos 3.3V 0.15A Automotive 8-Pin MSOP Tube
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: MIC523633YMM
  • Part No:
    MIC5236-3.3YMM
  • COO:
    TH
  • ECCN:
    EAR99
    100
  • Accuracy:
    ±1 %
  • Line Regulation:
    0.5 %
  • Maximum Dropout Voltage @ Current:
    0.1@100uA,0.4@50mA,0.5@150mA V
  • Junction to Case:
    N/A
  • Load Regulation:
    0.6 %
  • Junction to Ambient:
    80 °C/W
  • Dimension:
    3 x 3 x 0.92 mm