- MIC5209-3.6YM-TR
MIC5209-3.6YM-TR
Microchip Technology
LDO Regulator Pos 3.6V 0.5A 8-Pin SOIC N T/R
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
REEL Packaging
Description
Search Keywords: MIC520936YMTR
Supplier:Microchip Technology
Part No:MIC5209-3.6YM-TR
HTS:8542390090
COO:TH
ECCN:EAR99
Reel Pack:
2500 -
Accuracy:±1 %
Dimension:4.93 x 3.94 x 1.488356mmmm
Family:MIC5209
Function:LDO8385
Junction to Case:208359°C/W
Maximum Dropout Voltage @ Current:0.06@100uA,0.175@50mA,0.3@150mA,0.5@500mA V
Junction to Ambient:508358°C/W
Load Regulation:0.58361%
Line Regulation:0.058360%/V