TN6G14-0012S1B
ITT CANNON
Conn Circular SKT 12 POS Crimp ST Cable Mount 12 Terminal 1 Port Bulk
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: TN6G140012S1B
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    ITT CANNON
  • Part No:
    TN6G14-0012S1B
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    HU
    100
  • Number of Contacts:
    12
  • Connector Finish/Material:
    Standard (Nickel Plated Metal Parts)
  • Flammability Rating:
    UL94-V0
  • Materials And Finishes:
  • Durability Rating:
    Up to 500 Mating Cycles
  • Operating Temperature:
    -55°C to +105°C
  • Sealing Class:
    Grommet, no nut
  • Contact Current Rating:
    Up to 13 A Up to 16 A with High Conductivity Contacts Up to 30 A with High Power Contacts
  • Number Of Power Contacts:
    00
  • Contact Style:
    Socket
  • Series:
    Trident Neptune
  • Shell Size:
    14
  • Shell Style:
    Plug
  • Modification Code:
    Standard part
  • Packaging:
    Bulk (100 pcs)
  • Insulation Resistance:
    5000 Megaohms at 500 V dc
  • Sealing:
    Up to IP67
  • Operating Voltage:
    Up to 250 V ac rms