SDR0403-120ML
SDR0403-120ML
Bourns
In Stock: 7,995
Minimum Order: 2,000
VIEW PRODUCT
Image is representational - see mfr. specs
SDR0403-120M
Bourns
Inductor Power Wirewound 12uH 20% 1KHz 28Q-Factor Ferrite 1.05A 210mOhm DCR T/R
+ see all
Datasheet Accessories
RoHS Non-Compliant
Discontinued & Replaced
Reel Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: SDR0403120M
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
  • Part No:
    SDR0403-120M
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    No
  • HTS:
  • COO:
    CN
    1
  • Inductance:
    12 uH
  • Type:
    Power
  • Impedance:
    N/A
  • Tolerance:
    20 %
  • Technology:
    Wirewound
  • Maximum DC Current:
    1.05 A
  • Maximum DC Resistance:
    210 mOhm
  • Operating Temperature:
    -40 to 125 °C