3547S-1AA-103A
Bourns
Res Wirewound POT 10K Ohm 3% 1W 3(Elec)/3(Mech)Turns 6.34mm (40.43 X 22.48 X 27.5mm) Solder Lug Panel Mount Tray
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
TRAY Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: 3547S1AA103A
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Bourns
  • Part No:
    3547S-1AA-103A
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    10
  • Mounting:
    Panel Mount
  • Number of Turns:
    3(Elec),3(Mech) Turns
  • Termination Style:
    Solder
  • Power Rating:
    1 W
  • Resistance Value:
    10 KOhm
  • Tolerance:
    3 %
  • Temperature Coefficient:
    ±50 ppm/°C
  • Dimension:
    40.43 x 22.48 x 27.5 mm
  • Operating Temperature:
    -55 to 125 °C