PV14-6LF-M
Panduit
Locking Fork Terminal, vinyl insulated, funnel entry, 18- 14 AWG, #6 stud size, bulk package.
+ see all
Datenblatt Zubehör Notify Me
RoHS-konform
Verpackung
Certificate of Compliance Guarantee
Beschreibung +
Product Highlights:
  • Ring tongue design assures a secure connection in high vibration applications
  • Internal barrel serrations assure good wire contact and maximum tensile strength
  • UL Flammability UL 94V-2/HB, maximum insulation temperature 221°F (105°C)
  • UL and CSA rated up to 600 V per UL 486
  • ‡UL and CSA approved tooling/product combinations.Note: Wire sizes #26 – #22 AWG, are not UL Listed or CSA Certified.