MIC5365-3.3YC5-TR
Microchip Technology
LDO Voltage Regulator - Fixed - 2.5V to 5.5V in - 180 mV drop - 3.3V/150 mA out - SC-70 - 5 Pin.
+ see all
Datenblatt Zubehör Notify Me
RoHS-konform
REEL Verpackung
Certificate of Compliance Guarantee
Beschreibung +
Search Keywords: MIC536533YC5TR
  • Lieferant:
    Microchip Technology
  • Artikelnummer:
    MIC5365-3.3YC5-TR
  • COO:
    TH
  • ECCN:
    EAR99
    3000
  • Function:
    LDO
  • Junction to Ambient:
    256.5 °C/W
  • Load Regulation:
    1 %
  • Line Regulation:
    0.02(Typ) %
  • Maximum Dropout Voltage @ Current:
    0.11@50mA,0.31@150mA V
  • Dimension:
    2.25(Max) x 1.35(Max) x 1(Max) mm
  • Junction to Case:
    N/A
  • Family:
    MIC5365
  • Accuracy:
    ±2 %