1201M2S3AQE2
Littelfuse/C&K
Miniature Slide Switch
+ see all
Datenblatt Zubehör Notify Me
RoHS-konform
TRAY Verpackung
Certificate of Compliance Guarantee
Beschreibung +
Miniature Slide Switch
Search Keywords: 1201M2S3AQE2
  • Lieferant:
    Littelfuse/C&K
  • Artikelnummer:
    1201M2S3AQE2
  • HTS:
    853650
  • COO:
    VN
  • ECCN:
    EAR99
    80
  • Mounting:
    PCB Through Hole
  • Body Orientation:
    Right Angle
  • Actuator Style:
    Side Slide
  • Pole Throw Configuration:
    DPDT
  • Switch Configuration:
    On None On
  • Contact Rating @ Voltage:
    6@120VAC 28VDC A
  • Contact Plating:
    Silver
  • Operating Temperature:
    -30 to 65 °C
  • Termination Style:
    PC Pins
  • Dimension:
    13.57 x 22.49 x 11.43 mm