3590S-1-501L
Bourns
Res Wirewound POT 500 Ohm 5% 2W 10(Elec)/10(Mech)Turn 6.3mm (39.22 X 22.23 X 26.66mm) Solder Lug Panel Mount
+ see all
Datenblatt Zubehör Notify Me
RoHS-konform
TRAY Verpackung
Certificate of Compliance Guarantee
Beschreibung +
Search Keywords: 3590S1501L
  • Lieferant:
    Bourns
  • Artikelnummer:
    3590S-1-501L
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    10
  • Mounting:
    Panel Mount
  • Number of Turns:
    10(Elec),10(Mech) Turns
  • Termination Style:
    Solder
  • Power Rating:
    2 W
  • Resistance Value:
    500 Ohm
  • Tolerance:
    5 %
  • Temperature Coefficient:
    ±50 ppm/°C
  • Dimension:
    39.22 x 22.23 x 26.66 mm
  • Operating Temperature:
    -40 to 125 °C