PIC18F66K80-E/PT
Microchip Technology
PIC 18 microcontroller - MCU 8 bit - RISC architecture - 75 Instructions - 1.8 V to 5.5 V - Pins: 64 - Package type: TQFP 64 – ...
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
TRAY Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
This product may require extra documentation. Shipping may be delayed 1-2 days.
Description +
PIC 18 microcontroller - MCU 8 bit - RISC architecture - 75 Instructions - 1.8 V to 5.5 V - Pins: 64 - Package type: TQFP 64 – Speed 64 MHz - Flash 64 KB – SRAM 3648 bytes – EEPROM 1024 bytes - I/O: 54 – A/D: 10 bit with 11 channels – 05 Timers – MSSP – 0
Search Keywords: PIC18F66K80EPT
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Microchip Technology
  • Part No:
    PIC18F66K80-E/PT
  • Unit of Measure:
  • COO:
    TH
  • ECCN:
    3A991.a.2
    160
  • Number of Programmable I/Os:
    54
  • Program Memory Size:
    64 KB
  • RAM Size:
    3648 B
  • ADC Resolution:
    12 bit
  • Program Memory Type:
    Flash
  • Operating Temperature:
    -40 to 125 °C