TC33X-2-201E
Bourns
The TC33X-2-201E is a 3 mm surface-mount Trimpot® trimming potentiometer with a rotational stop and a resistance of 200 ohms.
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: TC33X2201E
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Bourns
  • Part No:
    TC33X-2-201E
  • Unit of Measure:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    2500
  • Mounting:
    Surface Mount
  • Number of Turns:
    1(Elec),1(Mech) Turns
  • Termination Style:
    Foot Print
  • Power Rating:
    0.1 (1/10) W
  • Resistance Value:
    200 Ohm
  • Tolerance:
    25 %
  • Temperature Coefficient:
    ±250 ppm/°C
  • Dimension:
    3 x 3.8 mm
  • Operating Temperature:
    -40 to 100 °C