EMHJ160ADA221MHA0G
Chemi-Con
Cap Aluminum Lytic 220uF 16V 20% (8 X 10mm) SMD 0.15 Ohm 350mA 2000h 125°C Automotive
+ see all
Datasheet Accessories
RoHS Compliant
Discontinued & Replaced
Reel Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: EMHJ160ADA221MHA0G
  • Supplier:
    Chemi-Con
  • Part No:
    EMHJ160ADA221MHA0G
  • HTS:
  • ECCN:
    EAR99
    1000
  • Capacitance Value:
    220 uF
  • Tolerance:
    20 %
  • Operating Temperature:
    -40 to 125 °C
  • Mounting:
    Surface Mount
  • Voltage:
    16 VDC