ELXZ160ELL470MEB5D
Chemi-Con
Cap Aluminum Lytic 47uF 16V 20% (5 X 11.5mm) Radial 2mm 175mA 2000h 105A°C Automotive Bulk
+ see all
Datasheet Accessories
RoHS Compliant
Discontinued & Replaced
Bulk Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: ELXZ160ELL470MEB5D
  • Part No:
    ELXZ160ELL470MEB5D
  • HTS:
  • ECCN:
    EAR99
    3000
  • Capacitance Value:
    47 uF
  • Tolerance:
    20 %
  • Operating Temperature:
    -55 to 105 °C
  • Size:
    5 x 11.5 mm
  • Termination Style:
    Radial
  • Voltage:
    16 VDC