ELXY500ELL122ML35S
Chemi-Con
Cap Aluminum Lytic 1200uF 50V 20% (16 X 35mm) Radial 7.5mm 2320mA 8000h 105A°C Automotive Bulk
RoHS Compliant
Bulk Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: ELXY500ELL122ML35S
  • Part No:
    ELXY500ELL122ML35S
  • HTS:
    500
  • Capacitance Value:
    1200 uF
  • Tolerance:
    20 %
  • Operating Temperature:
    -55 to 105 °C
  • Size:
    16 x 35 mm
  • Termination Style:
    Radial
  • Voltage:
    50 VDC