ELXY350ELL221MH20D
Chemi-Con
Cap Aluminum Lytic 220uF 35V 20% (8 X 20mm) Radial 3.5mm 740mA 3000h 105A°C Automotive Bulk
+ see all
Datasheet Accessories
RoHS Compliant
Discontinued & Replaced
Bulk Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: ELXY350ELL221MH20D
  • Part No:
    ELXY350ELL221MH20D
  • HTS:
  • COO:
    ID
  • ECCN:
    EAR99
    1000
  • Capacitance Value:
    220 uF
  • Tolerance:
    20 %
  • Operating Temperature:
    -55 to 105 °C
  • Size:
    8 x 20 mm
  • Termination Style:
    Radial2202
  • Voltage:
    35 VDC