ELXY160ELL272ML25S
Chemi-Con
Cap Aluminum Lytic 2700uF 16V 20% (16 X 25mm) Radial 7.5mm 2070mA 8000h 105A°C Automotive Bulk
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Bulk Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: ELXY160ELL272ML25S
  • Part No:
    ELXY160ELL272ML25S
  • HTS:
    500
  • Capacitance Value:
    2700 uF
  • Tolerance:
    20 %
  • Operating Temperature:
    -55 to 105 °C
  • Size:
    16 x 25 mm
  • Termination Style:
    Radial
  • Voltage:
    16 VDC