ELXY160ELL122MK20S
Chemi-Con
Cap Aluminum Lytic 1200uF 16V 20% (12.5 X 20mm) Radial 5mm 1340mA 7000h 105A°C Automotive Bulk
RoHS Compliant
Bulk Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: ELXY160ELL122MK20S
  • Part No:
    ELXY160ELL122MK20S
  • HTS:
  • COO:
    JP
  • ECCN:
    EAR99
    1000
  • Capacitance Value:
    1200 uF
  • Tolerance:
    20 %
  • Operating Temperature:
    -55 to 105 °C
  • Size:
    12.5 x 20 mm
  • Termination Style:
    Radial
  • Voltage:
    16 VDC