ELXV630ELL471MK35S
Chemi-Con
Cap Aluminum Lytic 470uF 63V 20% (12.5 X 35mm) Radial 5mm 1390mA 5000h 105A°C Automotive Bulk
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Bulk Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: ELXV630ELL471MK35S
  • Supplier:
    Chemi-Con
  • Part No:
    ELXV630ELL471MK35S
  • HTS:
    500
  • Capacitance Value:
    470 uF
  • Tolerance:
    20 %
  • Operating Temperature:
    -55 to 105 °C
  • Mounting:
    Through Hole
  • Size:
    12.5 x 35 mm
  • Termination Style:
    Radial
  • Voltage:
    63 VDC