- ELXV350ELL272ML40S
Description
Cap Aluminum Lytic 2700uF 35V 20% (16 X 40mm) Radial 7.5mm 3110mA 5000h 105A°C Automotive Bulk
Search Keywords: ELXV350ELL272ML40S
Supplier:Chemi-Con
Part No:ELXV350ELL272ML40S
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8532220020
Supplier Standard Pack:
250 -
Capacitance Value:2700 uF
Tolerance:20 %
Operating Temperature:-55 to 105 °C
Mounting:Through Hole
Size:16 x 40 mm
Termination Style:Radial
Voltage:35 VDC