ELXV250ELL222MK40S
Chemi-Con
Cap Aluminum Lytic 2200uF 25V 20% (12.5 X 40mm) Radial 5mm 2460mA 5000h 105A°C Automotive Bulk
RoHS Compliant
Bulk Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: ELXV250ELL222MK40S
  • Part No:
    ELXV250ELL222MK40S
  • HTS:
    500
  • Capacitance Value:
    2200 uF
  • Tolerance:
    20 %
  • Operating Temperature:
    -55 to 105 °C
  • Size:
    12.5 x 40 mm
  • Termination Style:
    Radial2202
  • Voltage:
    25 VDC