- ELXV160EMC332MM20S
Description
Cap Aluminum Lytic 3300uF 16V 20% (18 X 20mm) Radial 7.5mm 1940mA 5000h 105A°C Automotive Tape
Search Keywords: ELXV160EMC332MM20S
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Chemi-Con
Part No:ELXV160EMC332MM20S
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8532220020
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
500 -
Capacitance Value:3300 uF
Tolerance:20 %
Operating Temperature:-55 to 105 °C
Mounting:Through Hole
Size:18 x 20 mm
Termination Style:Radial
Voltage:16 VDC