EGXL350ELL102ML25S
Chemi-Con
Cap Aluminum Lytic 1000uF 35V 20% (16 X 25mm) Radial 7.5mm 2500mA 10000h 125°C Automotive Bulk
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: EGXL350ELL102ML25S
  • Supplier:
    Chemi-Con
  • Part No:
    EGXL350ELL102ML25S
  • HTS:
    500
  • Capacitance Value:
    1000 uF
  • Tolerance:
    20 %
  • Operating Temperature:
    -40 to 125 °C
  • Mounting:
    Through Hole
  • Size:
    16 x 25 mm
  • Termination Style:
    Radial
  • Voltage:
    35 VDC