EGXE500ELL101MJC5S
Chemi-Con
Cap Aluminum Lytic 100uF 50V 20% (10 X 12.5mm) Radial 5mm 520mA 3000h 125A°C Automotive Bulk
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Discontinued
Bulk Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: EGXE500ELL101MJC5S
  • Supplier:
    Chemi-Con
  • Part No:
    EGXE500ELL101MJC5S
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    2000
  • Capacitance Value:
    100 uF
  • Tolerance:
    20 %
  • Operating Temperature:
    -40 to 125 °C
  • Mounting:
    Through Hole
  • Size:
    10 x 12.5 mm
  • Termination Style:
    Radial2202
  • Voltage:
    50 VDC
Tools/3D Models +
Product Guides +
  • This product is discontinued, but still in stock.
Price Match Guarantee
We’ll meet or beat any authorized competitor’s published price for this part.
In Stock: 60
Ships today, if you order in Buy all 60 in-stock or the regular minimum order quantity of 100