EGPA101ELL301ML25S
Chemi-Con
Cap Aluminum Lytic 300uF 100V 20% (16 X 25mm) Radial 7.5mm 0.079 Ohm 1990mA 3000h 125A°C Automotive Bulk
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Bulk Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: EGPA101ELL301ML25S
  • Supplier:
    Chemi-Con
  • Part No:
    EGPA101ELL301ML25S
  • HTS:
  • COO:
    JP
  • ECCN:
    EAR99
    500
  • Capacitance Value:
    300 uF
  • Tolerance:
    20 %
  • Operating Temperature:
    -40 to 125 °C
  • Mounting:
    Through Hole
  • Size:
    16 x 25 mm
  • Termination Style:
    Radial2202
  • Voltage:
    100 VDC